Aegna

Aegna

Aegna saare külastus

Juuni 2022

Suvi sai meid kätte Aegnal. Pool tundi kiiret katamaraani sõitu Linnahalli tagant patarei kailt ja olimegi saare vaikses rüpes. Kuigi hommik tõotas tuult ja tormi oli päev hoopiski täis päikest ning suvist soojust. Viibides faktiliselt Tallinna kesklinnas (Aegna kuulub Tallinna kesklinna haldusalasse) oli rahulik rohelus kümnete mõttekilomeetrite kaugusel argisest päevast.

Eestis on “neli kahte saari” ehk 2222 ja Aegna siis suuruselt 17- s oma kahe püsielanikuga. Nemad olid meie päeva kauniks tegevad reisijuhid. Saarel on elu oodatumast mugavam- elekter tuleb maakaabliga ja on ilmastikukindlam kui meil mandril. Telia mast toob inteneti ja telepildi koju kätte. Aga ise pead ikka mees olema, et loodusega sõber olles ellu jääda. Kõik, mis võimalik korjatakse metsast ja peenrast salve ja talveks. Suitsuahi ning sügavkülmik aitavad hoida paremaid palasid. Kuigi Viimsi poolsaar on otseteed 1,5 km kaugusel, pole poekülastus igapäevaselt hädavajalik. Karastunud mehed ütlesid, et suudavad kaubandust külastamata vastu panna ca 3 kuud kui ilmtingimata tarvis peaks olema. Saareelanikelt vahetult kuuldu on põnev ja saab teada palju praktilist, mis romantilise saareelu argipäeva tegelikult saatmas.

Aegna- nagu teisedki põhjaranniku saared on olnud juba ammusest ajast riigikaitselise taustaga. Militaarehitisi jagub ka Aegnale. Tsiviilehitisedki loodud ohvitseride perede igapäevaelule mõeldes. Meie riigipeadest on saarel ametlikult viibinud vaid president Päts, kes käinud kaitserajatisi üle vaatamas. Rahvarohkematel aegadel on saarel olnud olemas kõik eluks vajalik haiglast kasiinoni. Hiljem on suurematest kompleksidest saanud ettevõtete puhkemajad ning nüüd enamus eraomandis. Saarel on riigi hallata olev Loodusmaja ja Tai Kuningriigi alamatele kuuluv budha klooster- meelerahu keskus. Sadamas nähtud oranžides hõlstides mehi kohates oli esimene mõte, et kiirustatakse eilselt stiilipeolt hommikusele laevale- aga tegemist oli siiski saareelanikega, kelle silmatorkav välimus käib vaimsuse ning idamaise kultuuri juurde.

Meie giidituur viis metsast rada pidi budha templist edasi kohalikule kalmistule ning kivikülvi juurde. Rohtunud külateed pidi, mööda suvituskohtadest, merikotka pesast ja Loodusmajast ringiga pererahva juurde tagasi. Ise tegime hiljem tiiru rannas- Tallinna panoraam purjekate ja tankeritega nagu postkaart kogu matka saatmas. Pool Aegna saarest jääb avastamist ootama.

Mõnusa päeva eest täname Eesti Pagarite Seltsi ning Hugot ja Jukut- lahkusime rõõmsa meele ja punnis täis kõhuga. Meie tegemisi taluõuel jälgis pingsal pilgul rebane, kes julgelt piltide jaoks poseeris ja seltskonnas oli. Loodus ja inimene – saarel sõltuvad nad teineteisest.

Vaata ka meie saarepostitust Manilaiu kohta.