Kurgja Talumuuseum
Kurgja Talurahvamuuseum – Laudatuur
Aprill 2022
Vändra metsas, Pärnumaal, asub üks imeline talukoht – C.R.Jakobsoni rajatud näidistalu ja tänane Kurgja-Linnutaja kaitseala. Tegelikult on see muuseum hästi hoitud talukompleks ja tänagi tegutsev talu. Tänapäevane ja 19. sajandi hõngu hoidev ühekorraga. Renoveeritud häärber on täis põnevat avastamist kahel korrusel. Palju interaktiivseid lahendusi teevad info apetiitseks ka noorele muusemikülastajale. Vajuta nuppu ja kuula kõrvaklapist, kuidas härra Jakobson kadunud hobust otsima läks ja selle käigus omale kaasa leidis või kuidas pulmad peeti. Piilu kappidesse ja avasta vanade nipsasjade ilu ning elu. Leidsime oma maakodu kuurialusele puhvetile identse köögipuhveti, mis säras oma täies hiilguses peenes kohvitoas. Lapsed saavad mängida puidust kariloomadega ja kujundada taluaeda lillepeenart.
Lisaks puidust põrsastele pakkus pererahvas sellel tuisutuulesel kevadhommikul laudatuuri. Eesti maatõugu helepunased lehmad ootasid väikesid külastajaid. Kelle rammusast piimast oli häärberi kohviku kohupiimakook, läks juba meelest (täpselt ei mäleta nimesid- reegel oli, et nimi peab algama M-tähega). Rahvaküsitlus pani eelmise kevade vasikale nimeks Mirsik.
Laudas ootas paitamist ka lambakari- suured – väikesed ja üks päris väikene. Oli ka privaatset elamist nautiv jäärapoiss ja eriti pailembeline utt.
Talukompleksis saab piiluda sauna, mis oli pererahva esimeseks eluasemeks talu ostmise järel. Suur ja uhke vesiveski näitab ettevõtlikuse ja talupojatarkuse ühendamise võimalusi. Veski toel said tol ajal üles ehitatud ka teised taluhooned ning pandud alus end taastootvale organismile. Hooned on ehitatud Jakobsoni enda joonistuste järgi. Jah, C.R. Jakobson on tõesti väljateeninud koha meie suurimal rahatähel ja kooliõpikutes kui uuendusmeelne põllumees ja talunike ühenduste looja, kooli- ja kirjamees, ärkamisaja poliitik ning eelkõige …. unistaja. Häärberi torni ronides küsisime perenaiselt, et milleks selline torn on ehitatud- “eks ikka peremehe soovi kohaselt, romantikuna unistamiseks, aga ka valduste ülevaatamiseks”.
Kes oli see mees meie 500 krooniselt rahatähelt- mine vaata ise järele. Võib-olla peab käima mitu korda, sest põnevat materjali uudistamiseks on palju.
1874 ostis C.R.Jakobson Vändra lähedale Kurgjale talukoha, 1948 avati talukompleks muuseumina.