Läti Okupatsioonimuuseum

Okupatsioonimuuseum Riia jaanuar 2023

Kui tahaks esmaspäevasel päeval miljonilinnas turistikat teha, siis peab arvestame sellega, et enamus muuseume on nagu ööklubidki sel päeval suletud ja nädalavahetusest puhkamas. Leidsime avatuna Riia Okupatsioonimuuseumi. Sünge teema puhkusepäeva, aga otsustasime väljapanekut külastada. Ehitis, kus muuseum asub on täpselt Mustpeade maja kõrval, kesklinnas. Maja on kaasaegne ja meenutab vestibüülis pigem mõne suurettevõtte vastuvõtu ruumi. Pilet on 5.- EUR /inimene, saab tellida ka giidituuri, mille hind on samuti sõbralik. Paneme joped lukustatavasse kappi ja läheme rännakule. Muuseumis on jalutajaid päris palju, enamus noored inimesed, kõik kulgevad rahulikus tempos, loevad väljapanekute selgitusi (mis on kenasti tõlgetega). Võrreldes eelmise päeva külastustega on see muuseum põlvkonna jagu noorem ja kaasaegsem, jutustus paremini haaratav. Just väljapanekute läbimõeldud visuaal ja lihtsad selgitused panevad end uurima ja lugema. Meie ajalugu Balti regioonis on olnud sarnase saatusega, paljud inimesed on hukkunud. Okupatsioonivõimude kuritegusid esitletakse Läti Okupatsioonimuuseumis nii selgitavalt kui ka emotsioone esilekutsuvalt, rohkete tunnistuste, eksponaatide ja lugudega ajastust.

Läbi ajastute jalutades käib kaasas lugu kaisumõmmist Miks. Tal on oma osa selles teekonnas – tema rääkida on lapsekeeles lugu keerulistest aegadest. Mind lummasid videolood, mis jutustasid läbi eakate inimeste meenutuste ehedaid mälestusi väljapaneku teema laiendamiseks. Kuigi need inimesed lahkuvad jäävad nende siiralt antud intervjuud keerulistest aegadest edasi rääkima- aastateks.

Muuseumi väline väljapanek maja ees sammaste vahel räägib Ukraina ajaloost ja rahva kannatustest läbi viimase aastasaja. Muuseumi meeskond on ukrainlaste kõrval ka tänases.

Muuseumi kodulehelt:

Läti Okupatsioonimuuseum on riiklikult akrediteeritud eramuuseum, mis asutati 1993. aastal. Seda haldab avalik-õiguslik heategevusorganisatsioon Läti Okupatsioonimuuseumide Ühendus (LOMB). Suurim toetus muuseumile tuleb rahvusvaheliselt Läti kogukonnalt – nii organisatsioonidelt kui ka üksikannetajatelt. Alates 2006 on Läti riik andnud ka omapoolse väikese toetuse. Riia Okupatsioonimuuseumi külastus on osa Läti diplomaatilisest protokollist ning muuseumi külastavad ametlikel visiitidel paljud välisriikide juhid, diplomaadid ja teised esindajad. Praegusel aadressil avati muuseum 1. juunil 2022 aastal. Näituse loomine võttis kaks ja pool aastat: tuhandeid tunde kulus rääkimisele, visandamisele, joonistamisele – 867 m² suuruse näituse loomisele. Siin on 106 erikujundusega vitriini, 70 m² klaasi, 570 m² seinapinda, 15 videoprojektsiooni ja 19 kuvarit iseloomustuste ja teabega.