Läti Sõjamuuseum

Läti Sõjamuuseum Riia jaanuar 2023

Läti Sõjamuuseum on 2 aastat vanem kui Läti vabariik- suurim ning vanim Baltimaades ja ainuke, mis asub pealinnas. Muuseumit otsides eksisime kõigepealt Riia ajaloo- ja laevandusmuuseumisse, saime seal saale mööda jalutades aru, et see pole päris see, mida otsima tulime. Riia ajaloo- ja laevandusmuuseum oli põnev ikkagi, täpsemalt meie postituses.

Riia Püssirohutornis asuv Sõjamuuseum asub vanalinna ääres. Muuseumikülastus on tasuta ja väljapanek on tõsiselt suur ja aukartustäratav. Kui on militaarhuvi siis jätkub vaatamist mitmeks külastuseks. Tornikorruseid oli ikka päris palju ja pühapäevasel päeval ka külastajaid jagus. Näitus on jaotatud teemadeks ajajärkude kaupa “Sõdurid ja sõjakunst 9.-16.sajand”, “Läti ja Läti sõdurid 17.-18. sajandil”, “Lätlased ajateenistuses 19.sajand kuni 20. sajandi algus”, “Läti elanikud I maailmasõjas”, “Läti riigi loomine ja Vabadussõda 1918-1920”, “Läti riigikaitse 1920-1940”, “Läti II maailmasõjas”. Lisaks veel mitmed püsi- ja rändnäitused sõduri elu kohta tänapäevani välja. Muuseumi eesmärk on tutvustada avalikkusele Läti keerulist sõjalist ja poliitilist ajalugu, pöörates erilist tähelepanu 20. sajandile, mille jooksul Läti rahvas pidi kaks korda iseseisvuse võitma.

Tekst sõjamuuseumi kodulehelt “Sõja hävitav iseloom jääb ajastust või kohast sõltumata samaks. Sõda hävitab linnu ja riike, rahvustevahelisi suhteid, kultuurimälestisi ja keskkonda. Varem või hiljem parandavad ajastud kõik need kahjustused, kuid sõjas kaotatud inimelud, rikutud kehad ja tühjaks jäänud hinged jäävad igaveseks”.

Läti Sõjamuuseumisse sisse astudes näeb kohe Läti- Ukraina lippude all rindelt toodud sõjamasinat– Sõjamuuseum säilitab ka teisi ainelisi tõendeid praeguse sõja kohta.