Linnamäe hüdroelektrijaam

Linnamäe hüdroelektrijaam

Linnamäe HEJ

Märts 2022

Pruun silt ärgitab sõitma edasi, mitte tagasi suurele teele. Langev vesi on ikka käivitanud masinaid ja muutnud jõu energiaks. Kuna teeviidad on meid kutsunud, siis vaatame lähemalt ringi.

Kohapeal on väike kirjadega mikrobuss, kus sees mehed söövad hommikust võileiba ja rüüpavad tanklakohvi. Teeme pilte, loeme silte ja jalutame sillal. Jätame vahele jäise vaateplatvormi. Koeraga jooksev naine teeb äratusringi ja liigub edasi Linnamäele. Ilusa punase raamiga rippsild ja lärmakalt kohisev langev vesi annavad edasi  sõnumi looduse ja inimese koostöö kõikvõimsusest.  Kalamehed hindavad meid ohututeks ja hakkavad oma varustust sättima.

Faktid räägivad:

Elektrijaam on taastatud 2002 aastal ja toodab elektrit ligi 3000 majapidamisele, on täna Eesti võimsaim hüdroelektrijaam. Esialgne ehitus hakkas elektrit tootma aastal 1924, ja tunnistati EW kauneimaks tööstusehitiseks. HEJ õhiti maailmasõja ajal 1941. Varemetes seisnud elektrijaamas on filmitud Tarkovski kultusfilmi “Stalker” stseene, tegemist on omaaegse ulmefilmiga. Täna on jaama toodetav roheenergiaga teisel pool kaalukausil paisu tõttu häiritud lõhekalade rändetee säilimise saatus.  

Elektrijaama on oodatud uudistama ainult väljaspoolt.