Meiekose matkarada

Meiekose matkarada ja puhkekohad

Juuli 2022

Vihmasest suvepäevast hoolimata otsustame peale Ingatsi matkaraja läbimist veel ringi vaadata. Peatume paaris telkimiskohas. Meiekose Saarte ja Tamme lõkkekohad on Ingatsiga samal pool jõge ja lähestikku, seal peame ka segamatult lõunapausi. Samas ilm muutub päikselisemaks ning võtame ette Meiekose rajakaardi. On aeg sõita maanteele tagasi ja ületada sild. Matkarajale saab maanteelt kahest punktist, kas Tõramaa või Meiekose poolsest. Auto on mugavam jätta viimase juurde, sest seal on parkimiseks rohkem ruumi. Tegemist on edasi-tagasi rajaga (2,8 km üks suund). Hakkame mööda karjamaa äärset niiduteed sammuma- selline see Meiekose matkarada ongi, vana talutee. Etteruttavalt võib öelda, et Tõramaa poolses raja otsas on teelt allasõidul korralik parkla, kuid märk tee otsas on keelav. Osaliselt on raja äär tarastatud, samas veiseid meie silm ei märka. Küll aga on jõe ääres väga mõnus lõkkekoht. Suure pärna all oleks mõnus jalgukõigutades kala püüda ja on tundub mõnus paik telkimiseks. Leiame ka kõrvalepandud õnge- ilus koht kuhu tagasi tulla. Matkarajal on väikeseid märgistatud kõrvalepõikeid. Kuna maastik on vett täis ja jalad juba väga märjad, siis jätame esimese jõnksu Lilleniidule sisse tegemata. Rühime vapralt edasi keset suvist lopsakat rohelust- ühel pool tihe metsaalune ja teisel põlispuised niidud.

Matkarajad on kõik isemoodi, aga ikkagi oskavad nad üllatada. Tagasipöördel otsustame teha põike Muinaskülla ja leiame sealt eest …. sauna. Sauna lugu on allpool pildilt lugeda, aga lühidalt on see tudengite leiutis ning kuigi juba mõningat talve-suve näinud on see täitsa võimalik töösse saada. Arhitektuurist me suurt ei jaga, aga ilmselt on võimalik suurvee ajal Vala saunalavalt otse seina alt jõkke ujuda. Elevust see ehitis igal juhul tekitas ja oli uurimist väärt. Muinasküla lõkkeplats on üks omanäoline jõeäärne pikniku- ja telkimiskoht. Trügime või õigemini kahlame läbi suure heina suurte tammede juures paistvale rajale ja olemegi kenasti samme kordamata  Meiekose põhirajal tagasi.

Vihmasadu tiheneb ja kiirendame sammu. Parkla juba paistab, aga vihmast saab korralik suvine padukas- paari sekundiga oleme läbimärjad, kuid oleme säästetud kõige hullemast. Sadu sunnib sellest intensiivseima osa parklas mööda laskma.