Sääre Tirp

sääre_tirp

Sääre Tirp Hiiumaa

Oktoober 2023

Hiiumaal tahaks ikka merd tunnetada- kasvõi natukene ning kasvõi kehva ilmaga ja juba kustuva päevavalgusega. Sõidame Kassarisse ja jalutame Sääre Tirpile. Erinevalt suvisest melust oleme siin täiesti üksi- veelinnud ja loojuv päike. Oktooris 2023 on RMK lõpetamas Sääretirpi telkimisala uuendustöid. Sääretirpi telkimisala parkla lõhnab praegu värske asfaldi järele.

Sääre tirp on kitsas rannariba, mis suubub merre- tirp tähendabki hiiu keeles neeme tippu. Parklast maailma lõppu on ca 2 km. Teadetetahvlid manitsevad arvestama karjatatavate loomadega, kuid sel sügisõhtul on elektrikarjused kokku keritud, jäänud vaid siltidega väravad. Jalutame päikeseloojangusse. Poolsaare lõpus näeme kahte erinevat merd- silerahulikku ja laineid murdvat- kohtuvad nad kitsal ribal, mis kohati veel merest paistab ja annab aimu, et tirp jätkub veel edasi. Tagasi jalutame seljandikku ja parempoolset kallast mööda.

Sääre tirpi tekkelugu Visit Hiiumaa FB lehelt.

Muide, Sääretirp tekkis meil sedaviisi: Leiger, kes oli kunagi Saaremaalt Hiiumaale elama asunud, oli kuulus ka oma mõnusa sauna ja suurte kapsaste poolest. Just nende asjade pärast käis tema sugulane Suur Tõll sageli Hiiumaal Leigril külas. Nagu teada, ei meeldinud talle aga sugugi jalgu märjaks teha, mispeale Leiger otsustas poegadega kahe saare vahele silla ehitada. Mõeldud – tehtud. Veeti hulganisti kive kokku, päris pikk vall sai valmis, kuid Saaremaani ei jõutud. Mis sundis töid lõpetama, pole päris täpselt teada, kuid karta on, et küllap see üks väike erimeelsus vägilaste vahel oli. Silla algus on aga tänini olemas – imekaunis Sääretirp.

Vägimees Leigeri kuju tervitabki Kassaris Sääre Tirpile tulijaid.

Väike suvime meenutus: Sääre Tirp juuli 2022