Sangaste metsapargi rada

Sangaste loss

Sangaste metsapargi rada

Märts 2024

Sangaste rukkiparuni punane loss on kõigile eestlastele tuttav. Suursuguse, hästi säilinud mõisakompleksi eest on hoolitsenud erinevad omanikud. Losside ja mõisate juurde kuuluvad ka imelised, liigirikkad pargid. Sangaste metsapargi õpperaja näol on RMK loonud võimaluse lossi ümbrusega tutvuda.

Sangaste metsapargi rada on üsna metsik ja kohati ainult aimatav. Oleme sattunud metsa hallil ja sombusel päeval. Maastikul väga ei saagi aru, kas on varakevad või hilissügis. Ragistame võpsikus, tutvume teele jäävate siltidega ja püüame mõista sajanditagust mõisaelu. Põllule avaneva metsa ääres leiame sildi – vaade Harimäele- mis jutustab nõnda : “ Rahvasuus räägitakse, et krahv Fr. Bergile meeldinud Harimäel asuvast vaatetornist kiikriga vaadata Pärnu lahel laevu. 1816- 1819. aastatel teostas Harimäel geodeetilisi mõõdistamisi rahvusvahelise tunnustusega astronoom ja geodeeet F.G.W Struwe. Harimäele rajati mõõdistamise käigus ka triagulatsioonitorn, millest tänaseks on säilinud vaid kivialus.” Kus on mägi, seal peab olema ka org. Eespool ongi sillake ja Juuda org. Infotahvel ütleb: “On teada, et Jaapani lehiste juurest alla Juuda orgu ja vastaskaldalt uuesti üles kulges ilus kiviplaatidega trepp, mida mööda mõisaproua armastas jalutamas käia. Mõisa riigistamise aegu veeti aga plaadid minema. Juuda oru nimesaamislugu ei mäleta keegi, kuid eks ta ühelt juudalt oma nime on saanud. “

Pargi liigirikkusest rääkivatel tahvlitel on välja toodud Jaapani lehis, Amuuri korgipuu, Palsaminulg, Siberi nulg, Mandzuuria pähklipuu, kuradipuu … Enne raja lõppu leiame eest mälestusmärgi mehele, kes parun Bergi töid 20.sajandil jätkas ja rikastas parki 300 uue liigiga. Herbert Raap oli metsaülem alates aastast 1948 kuni surmani 1971. Tema koostatud oli pargi plaan ning eestvedamisel puud ja põõsad sildistatud. Sangaste pargil on olnud 2 kuldset aega, esimene kui toimetas krahv Fr. Berg ise, teine toimeka metsaülema ajal. Praeguseks on aastad, tuuled ja tormid oma tööd teinud. Park nägi väsinud välja, nagu oodanuks uut, pühendunud metsaülemat – kolmandat kuldaega.

Sangaste metspargi rada jõuab ringiga Sangaste mõisa juurde tagasi. Lossi talveaed on tuledes ja võõrustab pidulisi. Suurejooneline muinasjutu loss elab edasi.