Suuremõisa Mõis

Suuremõisa mõisa peahoone

Suuremõisa mõisakompleks Hiiumaal

Oktoober 2023

Oleme Hiiumaale sõitnud sügistormise oktoobriilmaga. Meie hommikune praamireis kulges rahulikult- suur praamlaev Tiiu ei lubanud end kõigutada enne kui Heltermaale manööverdades. Torm sai edenedes nime Patrick ja sai ka hakkama mandri ning Hiiumaa vahelise praamiliikluse seiskamisega üheks õhtupoolikuks. Peatume külaliskorteris Suuremõisa alevikus. Meie saunaga öömaja on moodne ja väga puhas- olemas kõik, mis eluks vajalik. Soovitame Hiiukodu õdusat olemist ka teistele. Tormile kohaselt oli vee- ja elektrikatkestusi, kuid saime saunatatud, kaugtööd tehtud ning ümberkaudu ringi vaadatud.

Suuremõisa on pisikene koht, aga selgus, et paljutki oli jalutuskäigu kaugusel. Tegime ümbruskonnale tiiru peale tormi teisel päeval kui Päästeamet palus mitte autodega teedel kolada. Aknast jäi silma kohe Pühalepa kirik. Sellest alustasimegi. Pühalepa kirik on kivikirik 13. sajandi II poolest- vanim kirik, kiviehitis ja üldse vanim säilinud hoone Hiiumaal. Kiriku algne hoone oli olnud ilma tornita, tänase kujuga kirikutorn valmis 1874. Kirikutorni ehtiv kukk on ainukene Hiiumaal. Sel aastal vahetati välja tornikiiver. Uus tornikiiver ehitati Saaremaal, transporditi osadena ja pandi Hiiumaal Pühalepa kiriku juures uuesti kokku- vana tornikiiver on uudistamiseks väljas kiriku kõrval platsil. Samuti sai Pühalepa kirik 2023 ka uue kullatud tornikuke ja tornikuuli. Kiriku kõrval on kabel krahvinna Ebba Margaretha Stenbocki sarkofaagiga.

Suuremõisa mõis on kirkust 1 km eemal. Legendi järgi olnud kirik mõisaga tunneli kaudu ühendatud. Jalutamiseks on kergliiklustee, varju pakub vana mõisaallee. Mõisa tuulikust on säilinud varemed- silt kenasti juures. Suuremõisa loss aga seevastu on avatud elule. Lossis on muuseum ning restoran ja tegutseb Hiiumaa Ametikool. Suuremõisa mõisa härrastemaja laskis ehitada Ebba Margaretha Stenbock aastatel 1755-1760 ja see pidi jäljendama üht krahvinna lapsepõlvelossi Rootsis. Lossis oli 64 tuba. Lossi ehituse lugu on põnevalt kirjeldatud Suuremõisa Lossi kodulehel. Mõisakompleksi teised renoveeritud hooned on kasutuses- nägime käsitöö- ja spordimaja. Vanas sulaste majas on Coopi kauplus. Kaupluses muide tasub piiluda vitriinidest kõrgemale ja lasta muhedal hiiu huumoril tuju tõsta.