Taagepera matkarada

Musukivi

Taagepera matkarada

Mai 2024

Taagepera lossist üle tee ja üle heinamaa metsa suunas liikudes saab valida mitme matkaraja vahel. Suunaviidad näitavad teed ja RMK äpp on abiks. Lühim lõik on 1,6 km, rada kalmistuni ja läbi metsa tagasi on 4 km. Pikim rada, 5,4 km, on sobilik ka ratturitele ja sisaldab päris mitut motivatsioonisirget külavaheteedel. Tegime pikima ringi, aga hiljem selgus, et nii mõnigi huvipunkt jäi nägemata.

Lõkkeplatsi juures oleval tahvlil on põhjalik info, refereerin sellelt-  Taagepera küla asub Õhne jõe kaldal. Küla eestipärane nimi olla olnud Vaoküla ehk saksapäraselt Wafencul. Alguses tagasihoidliku väljanägemisega mõis ehitati 20. sajandi alguses tolleaegsete omanike Styrkide poolt suurejooneliseks juugendstiilis lossiks. Pärast võõrandamist kohandati loss kopsusanatoorimiks ja 1930 a valmis  härrrastemaja kõrvale uus sanatooriumihoone. Haigla ja sanatooriumina kasutati kompleksi aastani 2000. Aastast 2002 on hoone eravalduses ja tegutseb hotellina, nüüd lausa luksusliku Wagenküll spaa-hotellina.

Matkarajalt näitab silt Musukivi suunas. Selle nime andsid kujule sanatooriumi ravialused. Mäemetsa alguses Musimäe nõlval asuv kivi on Tõrva kiviraidur Jaani Ploomi poolt kivisse raiutud teos nimega “Viimane suudlus”.  Sanatooriumi aegu meenutab ka sealsamas, teisel pool teed, maailma nukraim korvpalliväljak.

Matkates mööda metsarada, üle suure, maasikate ootel raiesmiku, jõuab Ala kalmistule. Kalmistul on mõisnik Mats Erdelli perekonnakabel. Mats Erdell oli esimene Eesti soost mõisnik. Tulevane mõisnik kasvas isa poolt kaardimängus võidetud Sõnni talus. Omale rentis ta Patküla ja hiljem Roobe mõisa- mitteaadlik ei saanud tol ajal mõisaomanik olla. Eestlasest mõisapidaja järeltulijad saksastusid, kuid Sõnni Mats jäi elu lõpuni mulgi kuuega mulgiks. Kange mehe järglasi elab praegu Saksamaal ja Kanadas.

Kui ring peal ja leitud nii Ohvrikivi kui ka paruni perekonnakalmistu (mida meie ei leidnud) võib võtta suuna edasi Tündre järve äärde. Järv on imeilus, kuid sõites peab arvestama keskmisest kehvemate teeoludega.