Tõrva terviserada

Tõrva Terviserada-Silmaallikas

Tõrva terviserada

Märts 2024

Lisaks matkaradadele, mida enamasti haldab RMK, on veel liikumiseks kohandatud radasid, mis on valminud kas siis kohaliku kogukonna või organisatsiooni toel. Liikumisaasta 2023 andis siia oma panuse. Oleme plaaninud teha ring Tõrva terviserajal– Tõrva Terviseradade matkaring valiti 2017. aastal parimaks tervisespordirajatiseks.

Märts 2024 on varajase kevade nägu- päike ja vihm on viinud suurema osa lumest. Öine väike külmakraad ja päevane päike kuivatavad usinasti ja meie matkapäeval pori karta pole. Pargime Tõrva Gümnaasiumi parklasse ja asume teele. Läbisime raja kogemata ikkagi vastupidi märgistusele, alustage teie discgolfi raja poolt. Tõrva Terviseraja kaarti näeb Google Mapsist. On ka teeviidad, kuid vahel tekib ainult viitade järgi liigeldes mõttekohti. Meie panime padinal mäest alla staadioni ja järve suunas ja ai- saime kohe esimese katsumuse. Suusaraja põhi oli täisjää, küljed ka- nagu bobikelgurenn. Kuna ei osanud arvata, mis edasi tuleb, siis korraks mõtlesime isegi tagasi minna ja mõnel teisel rajal õnne katsuda. Tegelikult oli see hetkel kõige jäisem lõik kogu terviserajal. Poolring ümber Vanamõisa järve tehtud tuleb veidikene alevinurka ja siis edasi üle maantee teisele poole, linnakese tagumistest tänavatest ja tagahoovidest mööda. Kui on ületatud ka Valga maantee, algab jällegi metsasem lõik.

Meie tegime lõkkekohas ka lõunapeatuse. Õhne lõkkeplats ei ole päris rajal, jääb sellest natukene kõrvale ning leidsime selle täiesti juhuslikult. Jõekäänak murdis lahti jääd- nautisime veevulinat ja metsavaikust. Hooajavälisel ajal ei olnud ka väga teisi jalutajaid. Õhne jõe sillast üle minnes lookleb rada läbi kõrge metsa, teele jääb Linnamägi – siis vahepeal põikab jälle linna tagasi: Tantsumägi ja Dendropark ning veidi äärelinna tänavaid. Tõrva on ilus väikelinn, kus kõik on olemas: esindatud on tuntumad kaubakettide poed, on paar korralikku söögikohta ja armas kohvik, kino, supelrannad ja nüüd ka kaasaegne veekeskus- Tõrva Veemõnula. Kui majad jälle hõredamaks jäävad on uus maamärk Pokardi vesiveski, sealt edasi allikakoht- Silmaallikas. Terviserada järgib kõrval voolavat pokardi oja ja on nüüd täiesti loodulikult teistsugune – oleme Tikste ürgorus. Tikste ürgorg on Natura 2000 ala – üks Valgamaa unikaalsemaid ja looduskauneimaid paiku. Just looduspargi tervistava õhu pärast asus 2012 aastani ürgoru kaldal Helme Sanatoorne Internaatkool, mida rahvas kutsus ka Pokardi kooliks. Kopsud saab igatahes kevadist õhku täis kugistada. Rajalt on näha ka Pokardi mõisahoone, mis praegu on erakätes ja äsja kaunilt renoveeritud. Tagasi asustuses oleme uue Konsumi juures, rada juhatab kalmistust mööda Ohvrikivi juurde ja juba saabki ring täis- oleme discgolfi raja alal- märgistus palub ketaste suhtes tähelepanelik olla. Kui Õhne jõgi ja Veemõnula kutsuvad klaasseinad juba nähtaval, siis ongi ring täis. Päris palju huvipunkte on leitud sellele põnevale rajale.

Tasub matkamiseks otsida ka terviseradasid- tule tee tiir ka Viljandi järve terviserajal.