Valgesoo matkarada

Valgesoo matkarada ja vaatetorn detsember 2022

Valgesoo raba matkarada on Põlvamaa Kiidjärve kandi pisikene pärl. Lähedal asuvad Taevaskoja pikad ja lühikesed rajad, mis on kuulsad ja ka filmiklassikasse püütud. Aga veidi eemal siis Valgesoo. Matkarada ise on pikuke- 1,8 km. Rada on lai, värskelt renoveeritud laudrada, mis külastatav ka lapsevankri või ratastooliga. Valgesoo matkarada algab ja lõppeb parklas, kus on tualettruum ja lõkkekoht koos varjualusega ning vaatetorn.

Valgesoo matkarada on ka õpperajaks nutimängu ja infotahvlitega. Tahvlid olid talveks ära korjatud ja nutiseadmetesse me ei kaevunud. Lihtsalt imetlesime valget avarust, värske lume alla mattunud talvemaailma. Uudistasime loomajälgi, tegime kollase akna juures pilte. Jah, leidsime rabast tuttava kollase raami, mis näitab, et rada soovitatakse loodusturistile tervest maailmast. Rabad on osa meie elurikkusest ning meie külaliste jaoks kindlasti ka eksootika. Talvises rahus on loodus tardunud ja puhkamas, aga matkajaid on liikvel : kohtume droonipiltnike ja räätsamatkagrupiga. Samuti saabub järjest autosid, täiendust saab seltskond lõkkekohas.

Väga uhkelt kõrgub Valgesoo matkaraja parklas värske välimusega vaatetorn. Tutvustus ütleb, et torni kõrgus on 29,7 m, kõrgeim platvorm 23,8 m kõrgusel. Platvorm on suur, varustatud tuuleseina ja istepinkidega. Torn renoveeriti aastal 2019. Tornist imetlesime päikeseloojangut ja arvutasime kõrgust gravitatsioonivalemi abil.