Verijärve matkarada

Verijärve matkarada

Verijärve matkarada

Märts 2024

Verijärve matkarada on pikukene, kõigest 1 km pikk. Algab ta järsu trepiga järveveerde ja järvekalda kitsukesel rajal turnides tulebki läbida matka esimene pool. Kui on kuulda veemühinat, siis on tulemas paisukoht ja üle sillakese paistev piknikuala. Seal on ujumiskoht ja 2 lõkkekohta laudade ja pinkidega. Rada ise läheb edasi ning teeb pauna kõrgete mändide vahel. Üks vaatenautimise pink jääb ka sellele teele. Tagasi pikinikuplatsil tuleb järveveerel uuesti trepini kõõluda. Rada on järveveere viltusel pinnal, männiokkline ja ühe jala laiune. Selline väike jalutuskäik.

Võru Valla Teataja iseloomustab Verijärve matkarada niimoodi: Verijärve maastikukaitseala loodi 1962. aastal. Verijärv paikneb järsuveerulises ürgorus. Järve suurim sügavus on 19,4 meetrit. Kuna järv on sügav, asub tuulte eest varjatud orus ja peidab endas rohkesti allikaid, on vesi külmem kui teistes ümbruskonna järvedes. Suvel ulatub temperatuuride vahe vee eri kihtides kuni 17°C. Verijärve põhjakaldal kasvavad 160 aasta vanused männid. Kaitsealustest liikidest võime leida palukarukella, karvast maarjaleppa ja käokeelt. Järve ümbrus on elupaigaks 20 linnuliigile, siin elutsevad mitmesugused imetajad, sealhulgas neli liiki nahkhiiri.

Ka Verijärve nimi vajab lahtirääkimist, samas artiklis on kirjutatud nõnda: “Seesugune salapärane järv on andnud põhjust legendide tekkeks. Verijärve nimi olevat pärit orjaajast, mil järve kaldal olnud kelder, kus orjadele ihunuhtlust anti. Veri voolanud järve, nii et vesi muutus punaseks. Teadlastel on sellele kõhedust tekitavale loole seletus olemas, nimelt tundub kaldaäärsete allikate rauaühendite tõttu järvepõhjal olevat punane helk. Tuntuim legend Verijärve kohta jutustab kutsarist, kes otsustas lihtrahva julma mõisniku hirmuvalitsuse alt päästa ja kihutas koos mõisniku ja tõllaga järsust järve kaldast alla: „Kord tormisel ööl sõitnud kõigi poolt vihatud mõisahärra mitme hobuse tõllas Verijärvest mööda. Tahtes rahvast õelast härrast vabastada ja oma perekonna au rüvetajale kätte maksta, pööranud kutsar Verijärve kõige järsemast teeäärsest kaldast hobused järsult alla ja kihutanud koos härraga veehauda…” Legendil on teinegi variant, mille järgi rakendas kutsar enne järvekaldast allakihutamist hobused eest, nii et hukkus vaid tõllas tukkuv mõisahärra.”

Parklas on infotahvlid ümbruskonna huvipunktide kohta ja väike vajalik majake. Verijärve matkada on Võru linnale mugavalt lähedal ja on kindlasti linnarahva suvine jalutus- ja piknikukoht. Loe ka meie linnamatkast Roosisaarele.