Ligatne Natural Trail

Ligatne loomapark ja loodusrada mai 2023

Sarnaselt meie Elistvere Loomapargiga kannab Läti kohalike loomade eest hoolt Ligatne looduspark. Kauni Gauja jõe ääres asuv rahvuspark pakub 4,5-5 km matkamise kõrvale võimalust uudistada loomi looduslikus loomaaias. Looduspargi hinnad on taskukohased 7.- EUR/täiskasvanu ja 5.- EUR /õpilane. Ligatne loomapargi kodulehelt saab lugeda 20 erineva loomaliigi kohta- niipalju erinevaid loomaliike võis ka olla. Lisaks loomade jälgimisele saab tahvlitelt teada nende nimed, mis ajast nad loomapargis elavad ja edasi üldisemat infot liigi kohta üldse, et mida nad söövad ja kui vanaks looduses elavad. Nii on igal elanikul lugu ja nimi. Sattusime karude söötmise ajaks- jälgisime sillalt protseduuri. Ega talitaja neile pai tegema ei läinud, lukustati lüüse, et kõik oleks ohutu. Proovisime igas aias selle asuka üles leida ja üldiselt ka leidsime. Kõige keerulisem oli muidugi ilvestega- Elistveres on ilveste aias kõrged põlispuud- metsakiisusid tuleb otsida pea kuklas, Ligatne looduspargis on ilveste aed lagedam. Telefoni kaameraga loomi pildile väga ei saanud. Iseeneset on see positiivne märk, et loomal on võimalik loomapargis oma loomaelu elada, territooriumid on suured ja kui tuju on siis saab end metsa peita. Ahjaa metssead magasid oma onnis, nägime ainult norskavaid selgasid.

Raja ääres on küsimustetahvlid (läti keeles muidugi)- ka neid proovisime mõistatada. Ligatne loodusrada poolitab väike metsik mänguväljak- meie seltskonnas lustisid ka täiskasvanud lapsed 😊. Raja läbimise aeg sõltub niisiis matkajast endast- kui pikalt on huvi loomi uurida. Maastik ürgoru kõrval on tõusude ja langustega, rada kokkuvõttes päris sportlik. Üllatuseks raja lõpus on rododendronite aed.

Gauja rahvuspargis asuvad Līgatne loodusrajad on loodud 1975. aastal, et tutvustada külastajatele loodust, Lätis vabas looduses elavate imetajate liike, looduse mitmekesisust ja selle kaitsmise vajadust. Esimesed loomad loomapargis olid punahirved. Edasi on loomad loomaparki tulnud vajadusepõhiselt. Ravitakse vigastatult leitud loomi, samuti on loomaparki sattunud kodustatud loomade järeltulijaid, kes looduses iseseisvat hakkama ei saaks.

Kui juba Ligatne küla (endine paberivabriku asundus) kaardilt leitud, siis teha on seal muudki: Ligatne veinitehas, Ligatne lusikatehas, Ligatne parv (teeb oma sõite peale silla hävimist sõjas 1945 a.) , nõukogude aegne salapunker (mõeldud Läti kommunistlikku eliidi varjendiks tuumasõja korral), koobastik– põnevad paigad ootavad tutvuma.

Külastasime ka Riia Loomaaeda- loe siit!