Männikjärve matkarada

Mannikjarve_matkarada

Männikjärve matkarada

Mai 2023

Kaanepilti Männikjärve raba pikast, sirgest laudteest on vast näinud iga matkahuviline. Täpselt nii ilus see raba ongi- lõputu avarus vaatetornist vaadates ja pikk sirge rada läbi raba. Matkarajal on peale maalilise raba ka metsast rada, laudraudtee – Männikjärve matkarada on üllatav oma mitmekesisuses.

Männikjärve matkaraja alguses parkla juures on Tooma lõkkekoht ja Suur Linajärv. Järve saab imetleda uhkelt kailt, mis on täiesti eriline. Kohalik kogukond on projektitoega sillale ehitanud väga nutika lahendusega lastebasseini. Stendil oli ka hoitus külalistele: “Kes lõhub ja ise ära ei paranda, muutub konnaks”.  Veidi eraldatum on Linajärve lõkkekoht. Endla Looduskeskus asub parkla teisel küljel- vanas sookooli hoones. Aastatel 1928-1944 õpetati siin soode kuivendamist ja sookultuuride kasvatamist.

Männikjärve rabas saab liikuda kahel erineval rajal: õpperada on 7,3 km ja matkarada 2,2 km. Radadega lõikub ka Endla järve matkarada. Parklast tuleb liikuda mööda kruusateed ja hobusekopli äärt pidi raja alguspunkti. Enne Covidit läbis rada hobusekopleid, kuid nüüd on vaja teha külavahel väike ring. Alustuseks metsane lõik, siis juba laudrajad ning varsti paistabki pikk sirge siht läbi raba. Rajal on ka kinniseid lõike- need viivad loodusvaatlusseadmete- meteojaama- juurde. Siin viiakse läbi ilmavaatlusi ning raba veeseisu mõõtmisi. Erinevaid aparaate kohtab rajal mitmeid kordi. Kõiki andureid pole isegi näha- kuid need raporteerivad juba aastast 1951 raba veetaseme, lume paksuse, temperatuuride näite erinevatel sügavustel jne. Pikka laudrada poolitab 7m kõrgune vaatetorn. Vaated tornist on imelised, sest üle lageda rabamaastiku on näha kaugele. Männikjärve raba laiub 210 hektaril ja kogu raba on ka vaatetornist nähtav. Kes nüüd ära väsis, saab hakata väiksemat ringi pidi tagasi liikuma. Meie tegime pikema jalutuskäigu ja teekond üllatas meid päris mitmel korral.

Männikjärve matkarada on see, mida väliskülalistele näidata või kus mõni matkakauge sõber hullusesse nakatada. Maalilisi vaateid soovitame püüdma minna ka mujale- loe näiteks meie postitust Mukri rabast. Rabas näeme!