Omiš – Nemira

Nemira

Nemira küla ja Omiši linn Horvaatia

August 2023

Omiši ehk piraatide linna lähedal Nemira kuurortis veetsime oma puhkuse teise poole. Planeeritud oli see päikese- ja rannapuhkuseks ja nii ka läks. Päike soojendas täispööretel küttes päevasoojaks nädalajagu 38C – ka ööd ei tahtnud väga alla jääda-  28-30C oli tavaline. Nemira kuurort on endine väike kaluriküla 3 km kaugusel Omišist. Tundus, et kõik majad pakkusid külaliskortereid- oli ka paar basseiniga peenemat hotelli. Külas on Studenaci pood, mõned restoranid, turismiinfo punkt ning puuviljamüügi putka. See tähendab, et kõik on kohapeal olemas- treppidest alla jääb mõnus mererand, kus päike paitab varasest ennelõunast hiliste õhtutundideni ja pakub romantilist loojangut merre.

Juba Splitist alla Makarska poole liikudes on maastik muutunud. Kõrged mäeseinad ühel pool ja meri kohe teisel pool teed kulgeme liinibussis läbi rannakuurortite Podstrana-Jesenice- Dugi Rat- Duče. Kõiki neid ka uurisime majutust otsides. Omišis ületab tee Cetina jõge. Tuli välja, et see on suur katsumus autojuhtidele. Silla läbilaskevõime Omiši linna südames tekitab pidevalt tunde kestvaid ummikuid- meie taksojuht ütles, et lausa võimatu on prognoosida sõiduaega üle silla ja kui klient soovib lennukile  …. . Saime neid ummikuid isegi kogeda- suurim seiklus oligi kohalejõudmise päev, kui liinibussid jätsid ära mitu reisi- ja linnas oli Piraatide päeva pidu. Tunne oli nagu Viljandis Folgi ajal, kus rahvajõed voolavad ja autod seisavad. Omiši buss sõidab linnast veidi edasi ja lõpp-peatuses näebki alla vaadates Nemira küla. Küll aga tuleb välja nuputada, kuidas mäest alla saab 😊 .

Meie Nemira puhkusekorter, Atila Damir, oli tagasihoidlikum kui Segetis, pigem jättis kitsukese hotellitoa tunde. Õnneks oli meil suur rõdu. Korter oli väga puhas, kitsukeses köögis kõik vajalik olemas- pererahvas oli kõigele mõelnud. Peremees küll inglise keelt ei osanud ja me pigem viiplesime, kuid saime tähtsama infoga hakkama. Meeldiv oli olla oodatud- toodi kandik kohvi ja mahla ning koogiga ja värskete viigimarjadega. Toas olev konditsioneer töötas kaardiga ja sellel oli kasutusaega arvestatud igaks päevaks ca 5 tundi. Vaatamata kuumalainele saime meile arvestatud 55 tunniga hakkama- kuigi ilmselt oleks läbirääkides lisatasuta aega lisatud. Pigem ongi kaardisüsteem mõeldud mõttetu kulutamise vastu, et tuba ei jäetaks jahutama randa või linna minnes. Linna saab mõnusa 3 km mereäärse jalutuskäiguga. Suuresti on tegemist kõnniteega ja Omiši pool on juba jalutamiseks ka pikk rannapromenaad.

Omiši väike linn on tulvil söögikohti, väikeseid suveniiripoekesi. Vanalinn on sarnane Trogiri ja Splitiga- valge kivi ja punased katused, kitsad tänavad, trepid ja kirikud. Alltrails pakub matkarda silmapiiril oleva Dinara mäe tippu kindlusesse. Meil jäävad väga kuumade ilmade tõttu need 260 tõusumeetrit läbimata. Üle Cetina Omiši linna teises pooles on tänapäevasemad majad, suur ostukeskus ja  ööelus värvikirev lõbustuspark.

Koduseks sai Nemira küla kiiresti. Põhiliselt saksakeelne pereturist tundub käivat aastast aastasse, sest jäi mulje, et kõik tunnevad kõiki. Vaikseks jäi kui algas augusti viimane nädal. Oli tunda koolialguse hõngu, kuigi Horvaatias algas kooliaasta sel sügisel 04. septembril. Vedasime oma kohvrid mäkke ja sõitsime liinibussiga Spliti – selle linna avastamiseks jäi meil mõni tund enne lennukile minekut.