Cetina jõgi

Cetina jogi omis

Cetina jõgi Omiš

August 2023

Omiči linnakesele lisab omanäolisust, et linnake on Cetina jõe suudme koht. Jõgi on kärestikuline ja kulgeb maaliliste kaljude vahe ning kanjonites. Linnakese müüdavaimad turismiatraktsioonid on rafting ja zipline ning matk kanjonitesse. Me kahjuks nii sportlikud ei ole ja jõega väga plaani polnud. Meie Segeti paaditaksojuht Mickey soovitas teha paadimatk Cetina jõel. Mõtlesin ise, et kuidas nii, kui jõgi on kärestikuline ja ekstreemsusi ei taha. Natukene interetis uurimist ja leidsimegi, et tehakse paadimatku vana vesiveski Radmanove mlinice juurde. Meile meeldis õhtune väljumine, mis tagasi linna tõi päikeseloojangul. Ostsimegi omale paadikohad 10.- EUR/ inimene- reisi kestvusega 2h 20 min, 40 minutilise peatusega. Veskist edasi läheb jõgi kitsamaks ja kärestikulisemaks- raftinguärid algavad sealt.

Kui oma esimese hommikuse Omiši linnatiiru tegime, siis saime aru, et paadibusiness on seal tugeva konkurentsiga ja pakkujaid palju. Piraatide kombel haagivad müügimehed jõe ääres jalutajate külge ja sama reisi pakuti meile ka 5.- EUR/inimene. Õnneks oli kogu protsess ebameeldiv ja me ei hakanud uurima, mida täpsemalt selle summa eest lubatakse. Kui on aega ja närvi, siis kindlasti leiate kohapealt sobiva paadimehe.

Tegelikult soovitan Omiši külastajatel kindlasti endale sobival moel Cetina jõega tutvust teha. Ootasime küll rohkem sellist Pocahontase filmi hõngu, aga meie kulgemine meenutas pigem “Kus laulavad langustid” maastikke. Jõe rõske õhk oli peale palavat rannapäeva karastav, vaikus mõnus, kulgemine ühtlaselt tasane. Pardipered toimetasid, kalad on paadiäärelt läbi selge vee hästi näha. Viimased zipline lendlejad nägime ka hinge kinni hoides ära. Peatuspaik Radmanove mlinice on vabaajaveetmise keskus suure välirestoraniga. Õhtusel ajal mõnusa laternakettide valgusega ja aja aeglase kuluga. Jõime ühed Radlerid, vaatasime grillikoka tööd ja nautisime õhtut. Lastele on suur mänguväljak, tee viib jõeäärsesse randa ja paitamist ootab eeslipere. Tegemist on endise veskikompleksiga. Alates 16. sajandist oli kohaliku jahuveski puidust vesiratta ketramiseks kasutatud Cetina jõe jõudu.19. sajandil võttis veskite kompleksi enda valdusesse perekond Radman. Ainulaadse maastiku ja ürgse looduse tõttu valiti Radmanove Mlinice üheks kuulsa Winnetou filmisarja võttepaigaks ajavahemikul 1962–1969.

Internetist leiab Cetina jõe kohta järgmist: Cetina on oma 100 km pikkusega Dalmaatsia pikim jõgi ja Zadvarje all asuv Gubavica (48 m) juga on üks Horvaatia suurimaid. Suvel on jõe läbivool 4-6 m3/sek, mis on tingitud vee kuhjumisest ja suunamisest läbi tunnelite energeetiliseks otstarbeks, kuid vihmahooajal ja lume sulamisel kasvab läbivool drastiliselt. Cetina jõe vesi on väga puhas ja selge,  jõgi varustab joogiveega suurt osa Dalmaatsiast. Jões on forelli.