Seidla mõis

Seidla mõis märts 2023

Seidla mõisahoone on Rakvere- Pärnu suunal liiklejatele teele hästi näha ja välimuselt tuttav. Ilmselt mõtlevad möödasõitjad tihtipeale, mis on selle salapärase mõisa lugu ja milline on mõisa käekäik täna. Olen seda isegi mõelnud, aastaid Tapa suunal sõites. Aastatega on aga kaunid sambad kahjuks järjest rohkem maadligi vajunud ja hoone nukker suursugusus kutsub üles uurima, millega täpsemalt tegu.

Seidla mõisa teavad kõik, kel vanavara huvi, sest juba 24 aastat on peetud Seidla mõisa teritooriumil populaarset Kila-Kola laata. Kauplejaid on üle Baltikumi ja külastajate arv aastatega aina tõusnud. Laadpäeval on olnud avatud ka mõisahoone uksed uudistamiseks ja kohviku külastamiseks. Lisan viite blogipostitusele, kus kohvikukülastaja kiidab mõisahoone lummavat sisemist ilu.  

Meie tegime värsked jäljed sel märtsihommikul lumele nii Roosna- Alliku mõisapargis jalutades kui ka Käravete mõisahoonega tutvust tehes. Tegime ringi ka ümber Seidla mõisa. Pilvine ja sombune ilm ei aidanud troostitu ilme paremaks muutmiseks kaasa. Paekivimüürid ja õunaaed on väärikalt uue peremehe ootel. Renoveeritud on üle mõisaõue näha olev aidahoone. Üldmulje on rahulik, lumine park paistab hooldatud.

Wikipeedia ütleb mõisahoone ehitusajaks aastad 1760-1780. Viimane parunite pärija on olnud Hans Julius von Schilling, nende suguvõsale oli mõis kuulunud viimased aastad alates 1884 kuni 1919, mil Eesti Vabariik mõisa riigistas. Kahte küla ja kahte karjamõisat omav Seidla oli olnud tegus mõis: töötasid viinavabrik, tuuleveski, puukool, lubjapõletusahi. Mõisal olid kasvuhooned, puuviljaaed, tulu tõid kõrtsid Aravetel, Arus ja Orgmetsas. Aga ajad muutusid. 1921 alustas riigimõisas tööd 6-klassiline kool. 1954 koolihoone renoveerimistööde ajal lõhuti välja majas olnud glasuurpotist küttekolded ja ehitati asemele plisserplekist ahjud. Kivikatus asendati pemiitkatusega, mis õige varsti läbi hakkas sadama. Õnneks kohalik kolhoos Kaardiväelane lasi hoone katuse omakorda Leedu kividega katta enne kolhoosikorra lõppu. Kool kolis hoonest välja 1973, majja jäid raamatukogu ja mõni elanik. Seda kõike loen mõisa pikaajalise omaniku Mati Raali intervjuust aastal 2007. Tema ostis vallalt pereettevõttele Seidla mõisakompleksi aastal 1996, konserveeris maja aastaks 2000, kiidab hoone head aurat ja on lootusrikas. Täna on võimalik mõis omale osta 350 000.- EUR eest. Müügikuulutuse juures on ka pilte mõisa siseruumidest, kuulutuses on märgitud tubade arvuks 14.

Kila-kola laat on toimumas ka sel suvel, aastal 2023 juuli esimesel päeval. Müüjana ole varakult kohal, sest õige kauplemine pidavat saama alguse juba eelmisel õhtul ja müügipäev kuulutatakse avatuks juba kell 7 varahommikul.