Sinialliku matkarada ja allikas

Sinialliku

Sinialliku matkada

November 2023

2023 aasta talve esimene lumi tuli 19.novembril. On pühapäevane sombune lõuna ja proovime jalasirutust Sinialliku matkarajal. Olen kunagi sel rajal täiesti metsa eksinud. Metsarajal on kaks seljandikku, mida mööda liikudes peaks tegelikult jõudma kuhugile, kuid ikkagi. Ka sel korral nentisime, et suunavaid silte rajal on väga vähe- tuleb kuulata maanteed ja kasutada loogikat. Sügiseselt raagus metsas on võimalus natukene kaugemale näha- see pole nii eksitav kui suvine rohelus.

Selkorral alustasime Ramsilt, teine võimalus saada rajale on Viljandi- Karksi maanteelt ehk teiselt poolt Sinialliku järve. Raja alguses on kohe mõnus ujumiskoht. Tutvustav materjal suunab “Rohelistele rööbastele”- tegemist on Eesti 100 projektiga, mis võimaldab 45 km rännaku Viljandist- Mõisakülla. Läti Vabariigi  poolel rajajupid mööda vana raudteed jätkuvad kuni Valmierani. Rohelised rööpad on ratta- ja matkaja sõbralikud, trass kulgeb enamjaolt mööda vana raudteetammi ning jääb ideeiduna meiegi peadesse kevadet ootama. Jalutasime kilomeetrikese seda rada kuni tuli eramaa silt- rööpad läksid edasi alevi poole ja meie raja algusesse tagasi Sinialliku matkarada otsima.

Sinialliku allika otsimiseks suundume mööda kõrgendikku metsa, metsarada on mõnus jalutamine. Silt allikale viitab seljandikult alla ja Sinialliku allikas on lihtsalt leitav. Siin on pinkidega puhkekoht. Allika kohta pajatavad mitmed legendid. Legendi rahapaja kohta, mis pidi nähtavale kerkima kui seitse venda korraga allikast joovad, on proovitud kontrollida- Sakala on sellest kirjutanud.

Nüüd tekkis raja suhtes küsimus, kuhu edasi. Tõusime eelkäijate jälgi pidi mäkke ja edasi liikusime maantee häälte kuma järgi. Lõpuks olid leitud nii suur maantee kui ka Sinialliku lõkkekoht. Tagasitee järgis järveäärt. Kogu matkapäeva saatsid esimese lume hõljuvad räitsakad.

Viljandi linna lähedal on Sinialliku kohaks, kus suveõhtul teha karastav suplus või võtta ette kosutav jalutuskäik. Oma legendi ja rabajärve ning ujumiskohaga on ka Viljandi ligidal Parika Väikejärv- vaata meie postitust.