Loodi Põrguorg ja matkarada

Loodi Põrguorg

Loodi Põrgu ja matkarada

Aprill 2024

Aprill on sel kevadel muutliku meelega, aga meile satub päikseline (viimaks ometi päike !) pühapäevalõuna Loodi Põrguoruga tutvumiseks. Tegelikult oli asjatamist Viljandis ja Loodi matkarada on kohe linna ligidal. RMK koduleht ütleb matkaraja pikkuseks 2 km. Samas on seal ka hoiatus, et tee matkarajale jõudmiseks on raskesti läbitav. Parkides Loodi mõisa juurde, veidi eemale poekesest “Maailma kõige üksildasem lambipood”, saame aru, mida mõeldakse. Tegemist on munakiviteega, mis nõuab kõrget autot ja head juhti. Tegelikult on mõisahoonete vahel jalutamine mõnus ja kui juba matkarajale tuldud, siis pole ju vaja kohe ”treppi” sõita.

Allpool paistab maakivist ja korrastatud – ilmselt veskihoone. Maja ümbruses on käimas kevadine koristus ja tulijaid jälgivad suurte sarvedega lihaveised. Teelahkmel on väike pop-up kiosk värskendava joogiga- väga äge. Väravatest läbi minnes jääb vasakule 2 grillikohaga RMK lõkkeplats ja paremale paisjärv. Meie suundume edasi kevadisse hiirekõrvul metsa. Rajatähistus on suhteliselt värske. Varsti kulgeb rada selgeveelise liivasepõhjaga oja kõrval. Veevulin on alati päriskevade hääl. Natukene on vaja mäkke ja mäest alla ronida. Teele jääb veel üks parkla- Paistu poolt rajale tulijatele.

Loodi matkarja pärl ja paljude Viljandimaad tutvustavate bukletide kaanestaar on punase liivakivi paljandiga Loodi Põrgu- võimas liivasein on 15,2 meetrit kõrge ja 23 meetrit lai. Loodi Põrguorg- vulisev allikas ja koopasuu, selle ees ilus rohetav muruplats- väga kaunis koht. Omanäoline ja natukene nagu loodusliku pühakoja (üldsegi mitte põrgu) moodi.

Kui matkarajale saab ring peale, siis vaatamist jagub veelgi. Uudistamist tasub ka Tõllamäe tamm ja Loodi lehisepuistu väikese perekonnakalmistuga. Tõllamäe tamme juurde viiv rada oli kevadiselt vesine ja meie sealt läbi murdma ei hakanud- aga minge vaadake kindlasti ära. Uhke Tõllamäe tamme ümbermõõt on 646 cm, kõrgus 25 m. Kuid Viljandi poole tagasi sõites peatusime ja jalutasime vanas lehisemetsas. Lehise puistu on üks Eesti vanimaid Euroopa lehise kasvuala, selle kõrgeim puu on 43,2 m ja suurima puu läbimõõt on 92 cm. Puistu on rajatud 1820. aastal Loodi mõisniku von Bocki poolt külvi teel. Künkal asub mõisniku perekonna hauaplats.

Loodi mõisa juurest jõuab matkama ka läheduses paiknevate Õisu ja Sinialliku matkaradadele.